Черняєв Василь Матвійович

/Files/images/chernjaev.jpg

(1793 - 1871р.)

Відомий російський флорист-систематик, спеціаліст із прикладної ботаніки Василь Матвійович Черняєв народився в 1793 р. в Калитві Землянського повіту Воронезької губернії.

З юнацьких років він цікавився природничими науками. У 1813 р. його було зараховано «казеннокоштним» студентом на медичний факультет Харківського університету.

Навчаючись в університеті, Василь Матвійович виявив великі здібності до природничих наук. Під час екскурсій він вивчає флору околиць м. Харкова. Дослідницький нахил і здібності студента привернули увагу викладачів університету. У 1816 р., за рік до закінчення університету, Василя Матвійовича призначили наглядачем зоологічного кабінету при університеті. Працюючи в зоологічному кабінеті, В. М. Черняєв виготовляє чучела тварин, організовує оформлення стендів.

У 1817 р. В. М. Черняєв закінчив університет і здобув звання кандидата медицини. За рішенням ради університету йому було доручено читати курс природничої історії (огляд трьох царств природи) для студентів усіх факультетів.

З 1820 по 1821 р. Василь Матвійович працював прозектором при кафедрі нормальної анатомії. У цей час йому було присвоєно звання лікаря. Працюючи в університеті, В. М. Черняєв вивчає флору околиць м. Харкова. До 1920 р. він зібрав гербарій на кілька тисяч аркушів.

В. М. Черняев наполегливо вивчав також тваринний світ. Для зоологічного кабінету він зібрав понад 1000 різних видів комах і земноводних, виготовив чучела ссавців і птахів.

В. М. Черняев був залишений при університеті ад'юнктом з ботаніки для підготовки до професорського звання. За пропозицією завідуючого кафедрою природничої історії і ботаніки проф. Ф. А. Делявіня університет виділив кошти на ботанічну експедицію в райони Середньої і Південної Росії. Цю експедицію В. М. Черняев провів улітку 1820 р. разом з головним інспектором садівництва, виноградарства і шовківництва Південної Росії М. Біберштейном. Під час цієї подорожі вони ознайомились з роботою школи садівництва і виноградарства в Константинограді. У Катеринославі (Дніпропетровську) оглянули сад, в якому були чудові плодові дерева і екзотичні кущові породи, побували в Бессарабії, Одесі, в Криму, де оглянули Нікітський ботанічний сад. З цієї експедиції Черняев привіз багато гербарних аркушів рослин, опрацювавши їх, він виявив багато нових видів.

Для підвищення кваліфікації як викладача ботаніки і зоології у вересні 1821 р. В. М. Черняев був відряджений на два роки за кордон. У відрядження В. М. Черняєв узяв із собою багато дублів з гербарію для обміну їх на рідкісні цікаві види європейської флори. Так, у Відні порядком обміну він придбав колекцію 150 видів тварин і гербарій з 700 видів рослин.

Перебуваючи у Відні, В. М. Черняєв провів ряд екскурсій по його окраїнах і зібрав значну кількість представників грибів, лишайників і мохів.

У 1822 p. М. В. Черняєв у Парижі слухав лекції з зоології і ботаніки в Кюв'е, Дефонтена, Жоффруа Сент-Ілера; вивчав систематичні колекції в Ботанічному саду. Крім цього, він з метою дослідження флори і фауни Франції проводив ботанічні екскурсії в різні департаменти.

В. М. Черняєв приділяв велику увагу вивченню грибів, які на той час були мало вивчені. Під час екскурсій В. М. Черняєв намагався якомога більше зібрати представників європейської флори з групи «таємно-шлюбних».

У 1823 р. Василь Матвійович досліджував флору і рослинність узбережжя Середземного моря, побував на середземноморських островах; подорожував у Альпах і зібрав великий гербарій вищих рослин.

Щоб поповнити гербарій, Василь Матвійович у 1824 р. подорожує до Південної Європи. Він побував на Піренейському півострові, в Італії, Швейцарії. В результаті всіх екскурсій, експедицій, які він провів, було зібрано великий флористичний матеріал. Він вважав, що цей та раніше зібраний гербарій, який залишився у Харківському університеті, дасть університету майже повний «травник» (Herbarium).

У 1824 р. В. М. Черняєв з Парижа переїхав до Берліна. У Берлінському університеті він прослухав у відомого ботаніка Лінка курс «таєм-ношлюбних прозябцевих» і курс фізіології дерев та кущів у проф. Гейне. Одночасно В. М. Черняєв глибше вивчає гриби, вивчає флору Ботанічних садів, працює в зоологічному кабінеті.

Кiлькiсть переглядiв: 731