Едельштейн Віталій Іванович
/Files/images/bologi/Engelgardt.jpg

(1881.04.29 - 1965.08.01)


Едельштейн Віталій Іванович - радянський учений-овочівник, почесний академік ВАСГНІЛ, завідувач кафедри овочівництва в Московської сільськогосподарської академії імені К. А. Тімірязєва.

Народився 17 (29) квітня 1881 року в місті Казань в сім'ї службовця. Єврей. Закінчив школу другого ступеня.У 1902 закінчив Петербурзький лісовий інститут, під час навчання в квітні 1899 був заарештований за політичну діяльність і місяць перебував в Хрестах, в одній з найбільш суворих в'язниць Петербурга.До 1907 працював в Петербурзькому лісовому інституті на кафедрі ботаніки у професора Бородіна. У 1907-13 роках був викладачем Уманського землеробського училища, потім завідувачем Тульської садово-городньої станцією.

З 1916 року В.І.Едельштейн - професор і завідувач кафедри садівництва та городництва Московського сільськогосподарського інституту (нині Московська сільськогосподарська академія ім. К. А. Тімірязєва). З самого початку керівництва кафедрою виступив ініціатором навчання студентів академії методам роботи в овочевому насінництві, відвівши цьому достатню місце в курсі з городництва.

У серпні 1918 року в Росії було створено перше науково-дослідну установу при вищому навчальному закладі - Садово-городня станція при Московському сільськогосподарському інституті з відділеннями: плодівництва, городництва, городнього насінництва, парниково-оранжерейного господарства. Завідування станцією було доручено ініціатору її створення - професору В.І.Едельштейну. На території Овочевий станції він виділив спеціальні ділянки для насінництва овочевих культур і науково-дослідних робіт. Станція існує і понині і носить ім'я свого засновника.

У 1918 році почала працювати комісія зі складу професорів академії з організації садово-городнього факультету. Ідея була зустрінута деякими вченими недоброзичливо, оскільки цей напрям вважалося чи не наукою, а ремеслом. Півтора роки працювала комісія, і тільки в лютому 1919 року вчена рада академії виніс, постанова про відкриття садового відділення з чотирма кафедрами: плодівництва, городництва, городнього насінництва, технології зберігання і переробки плодів та овочів.

З 1920 року кафедри почали підготовку фахівців-плодоовочівників. Кафедру городництва очолив професор В.І.Едельштейн. Робота кафедри та Овочевий станції була спрямована не тільки на підготовку висококваліфікованих кадрів, але також на вивчення біологічних особливостей росту і розвитку овочевих рослин; на розробку нових прийомів агротехніки, які повинні були привести до зниження затрат ручної праці.

У 1921 році зі складу садово-городньої дослідної станції були виділені три дослідні станції - плодова, городня і городнього насінництва. Городню станцію очолив В.І.Едельштейн. Він був прекрасний педагог і талановитий дослідник. Науково-дослідна робота станції завжди відрізнялася широким діапазоном тематики досліджень і відповідала актуальним вимогам сільськогосподарського виробництва із забезпечення населення овочами.Він брав активну участь в організації Всеросійського науково-дослідного інституту овочівництва (ВНІІО), де працював на посаді заступника директора з науки.

Основні наукові роботи В.І.Едельштейна були присвячені вивченню біології овочевих культур. Розробив (у співавторстві) наукові основи їх селекції та агротехніки. Ці дослідження поклали початок радянської овочівницької науці. Запропонував застосування утепленого грунту. Ряд робіт присвячений методам підготовки розсади в поживних кубиках, способам посіву насіння за стрічками всходозащітной паперу, питань дражирування насіння.

У 1931 році В.І.Едельштейном була написана монографія з овочівництва «Нове в городництві», в якій вперше у світі були узагальнені біологічні особливості овочевих рослин. Автор підручників «Основи овочівництва» (1934), «Овочівництво» (1944) і посібника «Індивідуальний город» (1956). За підручник «Овочівництво» В.І.Едельштейну в 1946 році була присуджена Сталінська премія. Член КПРС з 1952 року.

В.І.Едельнштейн опублікував понад 500 робіт. Його праці відомі в багатьох країнах світу. Він був Почесним академіком ВАСГНІЛ (1956), Почесним доктором Університету ім. Гумбольдта (Німеччина), Почесним доктором Інституту садівництва в Будапешті (Угорщина). Його учні очолювали кафедри овочівництва і плодоовочівництва в вузах країни - М. В. Алексєєвим (ВСХІЗО), М.А.Панов, Г.І.Тараканов (МСГА ім. К.А. Тімірязєва), В.Я.Борісов (Кримський СХІ ), А.Н.Папонов (Пермський СХІ), Л.А.Ніконов (Великолукский СХІ). Їм підготовлено тисячі агрономів овочівників, які працювали в господарствах на всій території СРСР і за кордоном.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 5 травня 1961 року в зв'язку з вісімдесятиріччя з дня народження та враховуючи великі заслуги в розвитку сільськогосподарської науки в області овочівництва і підготовки висококваліфікованих кадрів для сільського господарства, Едельштейну Віталію Івановичу присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі «Серп і Молот». До останнього дня очолював кафедру в МСГА імені К. А. Тімірязєва. Помер 1 серпня 1965 року. Похований у Москві на Новодівичому кладовищі.Ім'я Героя в МСГА носить "Навчально-науковий центр Овочева дослідна станція імені В.І.Едельштейна".Нагороджений 2 орденами Леніна, орденом "Знак Пошани", медалями.

Кiлькiсть переглядiв: 727