Едвард Дженнер


(1749-1823)


Англійський лікар, що першим винайшов та застосував щеплення від віспи яка була довгий час причиною смертності людей. У 1796 Дженнер відкрив, що щеплення коров'ячої віспи дає людині імунітет від натуральної віспи. Він запропонував термін «вакцинація» (vaccina — коров'яча віспа).

Дженнер народився в 1749 році в маленькому містечку Берклі в графстві Глочестершир, Англія. У віці дванадцяти років його віддали вчитися на хірурга. Потім він вивчав анатомію і працював у лікарні. У 1792 році Дженнер отримав в університеті Святого Ендрю медичну ступінь. У тридцять п'ять років він був уже авторитетним лікарем і хірургом в Глочестершир.Дженнер був знайомий з повір'ям, існував серед доярок і селян своєї області, що люди, хворіють коров'ячої віспою - безпечною хворобою рогатої худоби, яка, однак, може передаватися людям, - потім ніколи не заражаються віспою. (Сама коров'яча віспа не є небезпечною для людей, хоча її симптоми трохи схожі на симптоми дуже слабкої форми віспи.) Дженнер зрозумів, що якщо повір'я селян вірно, значить, щеплення людям коров'ячої віспи забезпечать безпечний метод вироблення імунітету проти віспи. Він уважно досліджував це питання, до 1796 став вважати, що повір'я селян справедливо, і, отже, вирішив перевірити його.

У травні 1796 Дженнер зробив щеплення Джеймсу Фіппсу, восьмирічному хлопчику, речовиною, узятим з прищика коров'ячої віспи на руці доярки. Як і очікувалося, дитина захворіла коров'ячої віспою, але незабаром видужав. Через кілька тижнів Дженнер прищепив йому справжню віспу. Як він і сподівався, у хлопчика не було ніяких симптомів зараження.Після деяких подальших досліджень Дженнер виклав результати своєї роботи в брошурі "Дослідження впливу і ефектів вакцини від віспи" і опублікував її в 1798 році. Саме ця брошура стала основною причиною швидкого прийняття практики вакцинації. Пізніше Дженнер написав п'ять статей, що стосуються вакцинації, і протягом декількох років багато часу присвячував поширенню своєї техніки вакцинації, піклувався про те, щоб її прийняли всюди.Практика вакцинації широко поширилася в Англії і незабаром стала обов'язковою в британській армії і на флоті. Зрештою її прийняли в усьому світі.

Дженнер вільно запропонував свою техніку вакцинації світу і не зробив жодної спроби витягти з неї особисту вигоду. Однак в 1802 році британський парламент в подяку присвоїв йому премію в 10 000 фунтів, а через кілька років нагородив ще 20 000 фунтів. Дженнер став знаменитий на весь світ, і його нагородили безліччю медалей. Він був одружений, мав трьох дітей і прожив до сімдесяти трьох років. Помер Дженнер в початку 1823 року в своєму будинку в Берклі.

На його честь названо астероїд «Дженер» та місячний кратер «Дженер»

Кiлькiсть переглядiв: 1392