Клавдій Гален


(бл. 130 - 210 р. н. е)

Авторитет Клавдія Галена був такий високий, що його досягнення впродовж багатьох років розглядалися як аксіома і не підлягали критиці. Велич відкриттів Галена була така значима, що ніхто не наважувався виправляти навіть його мимовільні помилки, які затвердилися у вигляді непогрішимих істин. Відкриття і помилки Галена визначили розвиток західної медицини на подальших 15 століть.

Видатний лікар Римської імперії Клавдій Гален народився у 131 році нашої ери в місті Пергам, в якому було організовано виробництво пергаменту. Багато відомих праць стародавніх учених було написано на цих паперах і зберігаються вони до цих пір. Проте справжню славу цьому місту принесли не вони...

Гален з Пергама

Гален народився в заможній сім'ї. Його батьком був найобразованіший чоловік того часу грецький архітектор Нікон, який направив хлопчика на шлях знань. Нікон сприяв здобуттю Клавдієм різносторонніх знань в кращих академічних школах. Вивчивши філософію, математику і природні науки в Пергамі, Клавдій переїхав до Смірни, де посвятив себе вивченню медицини і проникся любов'ю до цієї дисципліни.

Після вивчення безлічі рукописів і опанувавши медичні знання, Гален повернувся в рідне місто і посвятив себе важкій праці – лікуванню гладіаторів. Ця робота нагадувала будні сучасних військово-польових хірургів під час озброєних конфліктів. З тією лише різницею, що в Галена не було такого досконалого устаткування, сучасних лікарських препаратів і засобів анестезії.

Озброєний лише навиками, отриманими при вченні, і гарячим бажанням допомагати покаліченим бійцям, Гален робив все можливе, щоб добитися їх лікування або полегшити передсмертні страждання. Проте нелегка практика, пов'язана з лікуванням важких ран, допомогла йому глибше зрозуміти особливості будови людського тіла, що й втілилося в його рукописах.

За час життя Гален написав близько 400 трактатів по медицині. На жаль, більшість його праць не дійшли до нас, оскільки були назавжди втрачені під час пожежі Храму Світу, в якому знатні люди зберігали найдорожче. Римські воєначальники - трофеї, багачі - коштовності, а Гален… рукописи.

Проте навіть по тому, що залишилося, можна судити, яку колосальну роботу провів Гален. Систематизувавши та узагальнивши попередні медичні знання, він збагатив їх власними ідеями, отриманих шляхом безпосереднього спостереження і вивчення закономірностей життя людини і природи. Створена система визначила розвиток західної медичної науки аж до XIX століття.

Пергам, батьківщина Галена. Фото: Alex Skelly/Getty Images
Пергам, батьківщина Галена.

Про лікарську етику

Будучи послідовником Гіппократа він твердо дотримувався етичних основ лікаря і високої лікарської етики. Тому не міг байдуже бачити падіння моралі багатьох римських лікарів: «Розум більшості лікарів направлений не на науку, не на корисні рецепти; низьке користолюбство робить їх здатними на всякий огидний вчинок. Між розбійниками і лікарями вся різниця в тому, що одні скоюють свої злочини в горах, а інші в Римі».

Гален був переконаний, що «жодній хорошій людині не властива заздрість до чого-небудь, а людина створена, щоб всьому допомагати і все покращувати».

Кiлькiсть переглядiв: 1616