Козлов Петро Кузьмич

/Files/images/409976_html_m446c814a.jpg

(1863 - 1935)

Географ, етнограф, біолог, археолог, учень і послідовник легендарного Миколи Пржевальського. Свої перші мандрівки він пройшов українськими степами. В двадцять років вирушив у свою першу наукову експедицію, а в шістдесят – у шосту, останню, будучи вже поважною людиною, членом української Академії наук. Але більша частина його життя була присвячена дослідженню таємничої на той час, Азії. Син простого гуртівника, він пройшов пустелями Східного Туркестану і Монголії, дивився на захмарні висоти Тянь-Шаню та Тибету. В роки громадянської війни, в складних умовах, зумів зберегти живий пям`ятник українського степу – заповідник Асканія-Нова.

Петро Кузьмич Козлов народився 3 (15) жовтня 1863 року в містечку Духовщина на Смоленщині. Батько, простий та малоосвічений чоловік, був гуртівником-погоничем худоби. Кожен рік він переганяв худобу з України в центральні губернії Росії, звісно брав з собою сина. Можливо саме в українських степах народилася непереборна тяга молодшого Козлова до далеких мандрів.

У шістнадцять років Петро закінчив парафіяльну школу й поступив на службу конторником в містечко Слобода. Невідомо, що це було – щасливий збіг обставин, доля чи їхня спільна карма, але саме тут відпочивав, після чергової подорожі, в своєму маєтку, першовідкривач Центральної Азії – Микола Пржевальський. Їх зустріч сталася в один з літніх вечорів 1882 року. Відчувши в дев`ятнадцятилітньому Козлові людину, що марить тією ж справою, якій він був повністю відданий, Пржевальський взяв під покровительство свого юного колегу, вводячи того в світ професійних мандрів. Восени 1882 року він поселив Козлова в своєму маєтку та став керувати його навчанням.

У січні 1883 року Козлов скаладає іспити за повний курс реального училища. Оскільки Пржевальський формував склад експедиції тільки з військових, Петру Кузьмичу довелось піти на військову службу. Прослуживши три місяці, він був зарахований до складу нової – четвертої експедиції Пржевальського в Центральну Азію.

Кiлькiсть переглядiв: 675