Джеймс Клерк Максвелл

/Files/images/fziki/image058.jpg

(1831-1879)

Творець теорії електромагнітного поля Джеймс Клерк Максвелл народився в Единбурзі в дворянській сім'ї і дитинство провів в Гленлері. Максвеллу випало на рідкість щасливе дитинство, його природна допитливість і схильність до відокремленим роздумів знаходили повне розуміння в його рідних, в першу чергу, у батька, юриста за фахом.

У 1841 році хлопчик поступає до Единбурзької класичної гімназії і в 1846, коли йому не було й 15 років, пише свою першу наукову працю «Про властивості овалів і кривих з багатьма фокусами», надруковану згодом у працях Единбурзького королівського товариства. З цього моменту майбутнє Максвелла ні в кого не викликало сумнівів. У наступному році він вступає до Единбурзького університету і з захопленням продовжує свої заняття з математики та фізики.

В освіті Максвелла особливу роль відіграє професор фізики Джеймс Форбс, який давно його помітив і полюбив, а також знаменитий Вільям Гамільтон, один з творців сучасної аналітичної механіки.

У 1850 році Максвелл переїжджає в Кембридж і вступає в Трініті-коледж. Спілкування з вченими коледжу, в першу чергу з Джорджем Стокс та Вільямом Томсоном відіграло важливу роль у формуванні наукового світогляду молодого Максвелла, а копітке вивчення робіт Фарадея вказало шлях його власним подальшим дослідженням. Блискуче закінчивши Кембридж у 1854 році (Максвелл отримав другу нагороду, поступившись першим Раусу - майбутньому відомому механіку і математику), залишається в університеті тепер вже повноправним членом Трініті-коледжу. У наступні десять років він читає лекції з фізики в університетах Абердіна і Лондона, поєднуючи викладацьку діяльність з запеклими оригінальними дослідженнями з математики та фізики. Коло його інтересів велике: у 1857 році він закінчує роботу «Про стійкість кілець Сатурна», за яку отримує почесну премію Адамса, у тому ж році Максвелл пише свою першу роботу по електромагнетизму «Про фарадеєві силові лінії», в ній вже намічаються основні риси його майбутнього великої праці. У 1859 році починає дослідження з кінетичної теорії газів, покладеної в подальшому в основу цієї галузі фізики, а в 1861 демонструє першу в світі кольорову фотографію. Протягом 1861 -1864 років він практично завершує побудову сучасної теорії електромагнетизму. Максвелл стає одним з провідних фізиків світу. Лондонське королівське товариство обирає його своїм членом у 1861 році, а з 1871 року (аж до своєї смерті в 1879 році) великий вчений є главою Кавендішевської кафедри фізики і директором Кавендішевської лабораторії, яка була побудована під його наглядом і стала в подальшому однією з найбільш знаменитих фізичних лабораторій у світі. У 1873 році виходить у світ його «Трактат з електрики і магнетизму», що підводить підсумок досліджень у цій області. Рівняння Максвелла, виражають зв'язок між електромагнітними величинами, що є поряд із законами Ньютона фундаментом сучасної фізики.

Кiлькiсть переглядiв: 682