Ібн Батут/Files/images/geografi/Harîrî_Schefer_-_BNF_Ar5847_f.51.jpgа

24 лютого 1304 — †1377

видатний арабський мандрівник.

Бербер з Танжеру (Марокко). Протягом 1325—1349 подорожував Аравією, Єгиптом, Іраном, Малою Азією, з Сінопу, перепливши Чорне море, досяг Криму. Згодом ібн Батута побував у Хорезмі, Бухарі, Афганістані, Індії та Китаї.

В 1349 повернувся у Марокко.

В 1352—53 мандрував Суданом, дійшов до Тімбукту на ріці Нігер. Останні роки свого життя провів у місті Фесі. Оповіді ібн Батути про свої подорожі, які він продиктував секретарю місцевого султана, лягли в основу книги «Подарунок споглядачам про дива міст та чудеса подорожей». Твір ібн Батути є цінним джерелом з історії України.

Узбережжя суахілі

Від Могадішу Ібн Батута поплив ще далі на південь, в краї, які тоді називалися арабською Білад аль-Занж - Землі Занжів, тобто чорних. Однієї ночі корабель зупинився біля острівного міста Момбаса. У ті часи місто було маленьким і мало важливим, свого розквіту воно досягне тільки в наступному столітті. Звідти Ібн Батута поплив далі на південь до острівного міста Кілва, що в наші часи належить Танзанії що було важливим транзитним центром в торгівлі золотом. Він описав місто, як одне з найгарніших і найкраще збудованих у світі

Коли мусони змінили напрям, Ібн Батута повернувся до Аравії, побував у Омані, проплив Ормузьку протоку і прибув до Мекки до хаджу 1330 (або 1332).

«Подорожі»

Після повернення Ібн Батута з ініціативи султана Марокко Абу Інан Фаріса продиктував свої спогади Ібн Джузаї, з яким мандрівник уже зустрічався раніше в Гранаді. Записи Ібн Джузаї залишаються єдиним свідченням пригод Ібн Батути. Повну навзу рукопису можна перекласти, як «Подарунок тим, хто роздумує про дива міст да чудеса мандрівок», але часто їх називають , що означає «Подорожі».

Ніщо не свідчить про те, що Ібн Батута робив якісь записи впродовж 29 років своїх мандрівок. Диктуючи свої спогади він, мабуть, покладався тільки на свою пам'ять або на те, що писали інші мандрівники. Описуючи Дамаск, Мекку, Медіну та інші міста Ібн Джузаї безперечно копіював деякі місця з рукописів 12 століття, що належали Ібн Джубайру. Аналогічно, більшість із описів міст у Палестині, Ібн Джузаї переписав з рукопису мандрівника 13 століття Могаммеда аль-Абдарі аль-Гігі

Кiлькiсть переглядiв: 2445