Фрідріх Вільгельм Генріх Олександр Фрайгерр фон Гумбольдт

/Files/images/Алкесандр.jpg(14 вересня 1769 - 6 травня 1859)

Олександр фон Гумбольдт - німецький вчений- енциклопедист, фізик, метеоролог, географ, ботанік, зоолог і мандрівник, молодший брат вченого Вільгельма фон Гумбольдта. Основоположник географії рослинності.

Наукові інтереси Гумбольдта були надзвичайно різноманітні. Своїм основним завданням він вважав "осягнення природи як цілого і збір свідчень про взаємодію природних сил ", за широту наукових інтересів сучасники прозвали його Аристотелем XIX століття. Виходячи із загальних принципів і застосовуючи порівняльний метод, він створив такі наукові дисципліни, як фізична географія, ландшафтознавство, екологічна географія рослин. Приділяв велику увагу вивченню клімату, розробив метод ізотерм, склав карту їхнього розподілу і фактично дав обгрунтування кліматології як науки. Детально описав континентальний і приморський клімат, встановив природу їх відмінностей. Завдяки дослідженням Гумбольдта були закладені наукові основи геомагнетизму.

Член Берлінської (1800), Прусської і Баварської академій наук. Почесний член Петербурзької академії наук (1818).

У 1796 померла його мати, і разом з цим зникло головна перешкода його планам на подорож: мати не хотіла відпускати його в далекі країни. Негайно по її смерті Гумбольдт вийшов у відставку і, отримавши свою частину спадщини (близько 85 000 талерів), став готуватися до подорожі. Час тоді було не зовсім сприятливий для великих експедицій. Споряджаються Директорією експедиція навколо світу, в якій Гумбольдт хотів взяти участь, була відкладена внаслідок фінансової розлади Франції; приєднатися до експедиції французьких учених у Єгипет йому не вдалося, тому що поразка французького флоту при Абукире припинило зносини Франції з Олександрією. Так минуло чотири роки, протягом яких Гумбольдт жив в Єні, Зальцбурзі і Парижі. Париж сподобався йому і назавжди залишився його улюбленим містом. Він познайомився і потоваришував з найвизначнішими натуралістами і математиками того часу і придбав величезну популярність у французькому суспільстві.

Особливо близько зійшовся він з Еме Бонпланом, молодим ботаніком, теж мріяли про подорож. Нарешті в Мадриді Гумбольдту вдалося отримати дозвіл відвідати і дослідити іспанські володіння в Америці. Все-таки скористатися дозволом виявилося досить важко: порт Ла-Корунья, звідки Гумбольдт і Бонплан мали намір відплисти до Америки, був блокований англійськими кораблями. Нарешті сильна буря змусила англійські кораблі віддалитися від берега, і корвет "Пісарро", на якому відправлялися Гумбольдт і Бонплан, вночі 5 червня 1799 залишив Коруньї і щасливо минув англійські судна.

Матеріал для досліджень представився в достатньому достатку з перших же днів. Морські течії, морські тварини і рослини, фосфоресценція моря і т. п. - все це було ще ледь порушено наукою. Подорожуючі відвідали перш за все Канарські острови, де пробули 6 днів. Тут при вигляді різних рослинних поясів Піка ді Тейде, що є один над іншим у міру руху до вершини, стала у Гумбольдта думка про зв'язок рослинності з кліматом, покладене їм в основу ботанічної географії.

Кiлькiсть переглядiв: 1087