• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Видатні хіміки

Лев Володимирович Писаржевський

/Files/photogallery/imgpreview.jpg

14 лютого 1874, — 23 березня 1938

Закінчив Новоросійський університет в місті Одеса (1896). Після закінчення працював у ньому, у 1908–1912 році професор Київського політехнічного інституту, в 1913–1932 — Гірничого та Хіміко-технологічного інститутів у Дніпропетровську. 3 листопада (21 жовтня) 1915 у Катеринославі відбулося освячення Дослідної станції з виробництва металевого йоду з морських водоростей за винайденим професором Писаржевським та старшим лаборантом М.Аверкієвим каталітичним методом та на їхньому обладнанні. Водорості філлофора, що добувалися в 80-ти милях від Одеси у відкритому морі, висушувалися і поступали на переробку до Катеринослава, де спалювалися і далі з них добували йод, середньодобовий вихід якого становив з кінця вересня не менше 10 фунтів.

Л. В. Писаржевський з 1927 р. очолював Український їнститут физичної хімії, а з 1934 р. — Інститут фізичної хімії Академії наук України, якому у 1938 р. присвоєно ім'я Писаржевського.

Академік АН УРСР з 1925 року та АН СРСР з 1930 року. Лауреат премії ім. В. І.Леніна.

Наукова діяльність Льва Володимировича Писаржевського була присвячена вивченню перекисних сполук, дослідженню ролі розчинників в хімічних процесах та створенню основ електронної хімії. Вчений створив основи електронної теорії окислювально- відновлювальних реакцій, запропонував теорію гальванічного елементу, яка враховує термодинамічну рівновагу між іонами та електронами в металі. Створивши електронну теорію каталізу, увів уявлення про роль електронів провідності при взаємодії твердого каталізатора як єдиного цілого з молекулою реагента. В підручнику «Вступ до хімії» (1926) вперше виклав весь матеріал хімії з позиції електронної теорії будови атомів і молекул.

Кiлькiсть переглядiв: 22985